Ako pripraviť dobrú (LEAF) prihlášku

//Ako pripraviť dobrú (LEAF) prihlášku

Chceš sa hlásiť na letné programy, štipendiá, školy či mentoringové programy ako je TalentGuide? Pripravili sme pre teba pár tipov, ktoré ti môžu pri prihlasovaní pomôcť.

Prihlášku si dobre preklikaj a priprav si odpovede a prílohy vopred.

  • Prejdi si, čo všetko budeš potrebovať, aby ťa nezaskočila žiadosť o naskenovaný súhlas rodiča alebo odporúčanie od učiteľa na konci prihlášky či hodinu pred deadlinom.
  • S tým súvisí aj to, že by si si nemal nechávať vypĺňanie prihlášky na poslednú chvíľu. Predídeš zbytočnému stresu a svoju odpovede môžeš oveľa zlepšiť. Takmer nikto nedokáže zo seba dostať to najlepšie, keď sa musí ponáhľať (pravdepodobne ani ty 🙂 ).
  • Na ťažké odpovede (na čo som najviac v živote najviac hrdý?) si daj pár dní na premyslenie. Tvoj mozog nad nimi bude podvedome premýšľať a odpovede budú hodnotnejšie, ako keď ich do prihlášky hodíš “z prvej”.
  • Najväčšia nočná mora je stratiť všetok vyplnený text kvôli chybe v systéme či “your session has expired”. Keď budeš mať odpovede pripravené vo worde a prípadné prílohy na desktope, do prihlášky ich skopíruješ a priložíš jednoducho a bez stresu.

Povedz o sebe veľa, pravdivo a nechaj skutky hovoriť za teba.

  • Neboj sa povedať o všetkom, čomu sa venuješ. Pre tých, čo prihlášky čítajú, je často dôležité počuť, že okrem výsledkov v škole robíš doma pokus na žeruche siatej, do noci sa učíš japončinu, alebo doučuješ chlapca od susedov. Spomeň aktivity, ktoré hovoria o tom, čo ťa baví a motivuje, ktorým sa venuješ dlho a do hĺbky, aj keď sa ti môžu zdať nedôležité. Okrem vyjedania chladničky 🙂
  • Miesto samého seba sústreď pozornosť na aktivity, ktoré to povedia za teba. Teda miesto “Rýchlo sa učím a som super tímová hráčka.” radšej povedz “Za pol roka som sa naučila jazdiť na jednokolesovom bicykli a s našou skautskou družinou sme tri mesiace opravovali ihrisko u nás pred klubovňou.”
  • Nič nie je horšie, ako keď tí, čo tvoju prihlášku čítajú, zistia, že to, čo si v nej napísal/a je veľmi nafúknuté alebo vôbec nie je pravda. A vlastne ani keď nezistia.

Obsah je dôležitejší ako forma, ale aj na forme záleží.

  • Kontrola pravopisu” a najmä pozorné prečítanie si prihlášky druhý krát je super nástroj, ktorý ťa zadarmo ušetrí trapasov ako “venujem sa štúdiu družíc na obéznej dráhe”.
  • Vieš, že skoro všetkým občas uletí makké a tvrdé i/y? Popros kamoša, nech ti prihlášku skontroluje.
  • Takisto si daj záležať na štruktúre a prehľadnosti prihlášky. Dôležité veci dávaj do samostatných viet, ideálne aj s krátkym vysvetlením, o čo išlo. Nech z prihlášky nie je jedna guča textu – prihláška nie je chat 🙂

 

A teraz sa napríklad skús prihlásiť do TalentGuide, prihlasovanie sme spustili a je otvorené do 31.1.2017. Viac nájdeš na http://TalentGuide.sk.

 

Držíme palce! LEAF kolegovia zo študentských programov

2017-01-05T13:40:58+00:00