Other Opportunities

/Other Opportunities
Other Opportunities 2016-12-18T17:06:55+00:00

LEAF podporuje účasť šikovných študentov na týchto dvoch programoch.

Letná Akadémia DISCOVER

Discover je týždeň, ktorý ťa naučí utvoriť si vlastný názor a obhájiť si ho. Naučí ťa premýšľať inak, do hĺbky, a v debate s ľuďmi, ktorých zaujímajú podobné veci. Discover je príležitosť vyskúšať si, čo by si možno chcel(a) študovať. A možnosť rozšíriť si predstavy o tom, čo môžeš dokázať a kým môžeš byť.
 

Discover hľadá teba!

• ak ťa baví rozmýšľať nad tým, ako svet funguje,
• ak ťa nebaví učenie naspamäť, ale chceš veciam rozumieť,
• ak na sebe chceš pracovať a zlepšovať sa.

V zime bude Discover otvárať prihlášky pre ročník 2017. Ak by si to nerád(a) propásnul(a), napíš Discover-u svoj email tu.

farebne-kopia

United World Colleges

Nezabudni sledovať www.uwc.sk zase na jeseň, kedy otvoria prihlasovanie pre ďalšie ročníky.

Každú jeseň sa otvorí prihlasovanie na jednu z 12 medzinárodných stredných škôl United World College. UWC ti umožní učiť sa a spolu žiť s ľuďmi z rôznych krajín na škole, ktorá ťa posunie smerom k zlepšeniu sveta.

United World Colleges je medzinárodné vzdelávacie hnutie, ktoré má školu na každom kontinente. Štúdium pozostáva z dvojročného pobytu na jednej z pätnástich UWC škôl a má za víziu budovať mier a udržateľnú budúcnosť prostredníctvom vzdelávania mladých ľudí. Študenti a študentky sú ubytovaní v internátoch a ich štúdium je realizované akademickým programom International Baccalaureate (IB), ktorého základnou časťou je štúdium šiestich predmetov z rôznych oblastí, od jazykov až po vedu, a aj súbor mimoškolských aktivít – kreativita, šport a dobrovoľníctvo. Tento program je vhodný najmä pre študentov, ktorí sa neboja osobnej výzvy, ovládajú anglický jazyk a majú chuť spoznávať nové kultúry. Pri štúdiu sa tiež kladie dôraz na medzinárodné porozumenie, výchovu k mieru, dobrovoľníctvu či osobnostnému rozvoju.

LEAF každoročne podporuje niekoľkých študentov zo Slovenska, aby mohli na UWC študovať. 

Prečítaj si viac o tom, aký je život na jednej z UWC škôl od Filipa, ktorý študuje na UWC Robert Bosch v Nemecku.

Čaute! Volám sa Filip, pochádzam z obyčajnej malebnej dedinky, Tesáre, ktorá leží pri Topoľčanoch a práve študujem v druhom ročníku na UWC Robert Bosch College v Nemecku. Život na UWC je neopísateľná skúsenosť. Skúsim všetko čo je v mojich silách aby som toto unikátne miesto opísal také aké naozaj je. Na mojej škole žije 206 študentov z 88 krajín, a napriek rozdielnym názorom, vieram, sexualitám či farbám pokožky sa to stalo miestom kde sa svetové konflikty medzi ľuďmi takmer rozplynú. Je to miesto ,kam sa každý teší keď príde a plače keď odíde. Miesto, ktoré nie je ako žiadne iné.

Budík mi zazvoní o siedmej každé ráno. Ak sa mi naozaj podarí vstať o siedmej, spravím si krátku rozcvičku, dám si sprchu a počkám na mojich spolubývajúcich z Egypta, San Salvadoru a Japonska a vyrazíme spolu do jedálne na raňajky. Už len táto 5 minútová ranná prechádzka je zážitok. Otvorím dvere a vidím pôvabné údolie na okraji Schwarzwaldu a idylické mesto Freiburg priamo v ňom. Na ceste do jedálne stretnem kamoša z Jamajky, Iraku, Rakúska alebo kamarátku z Nového Zélandu či Uruguaja a už kecáme o našom dni, našich krajinách, rodinách a často aj o škole. V škole nás čakajú špičkovo vyštudovaný učitelia, ktorí síce majú pripravenú hodinu, no polovicu z nej rozprávame my študenti. Na hodinách nás učia ako si tvoriť naše vlastné argumenty a názory, a tiež ako si za nimi stáť alebo ako od nich upustiť. Títo vždy nápomocní učitelia sú stále naokolo. Jeme spolu, zabávame sa spolu a bývame spolu na jednom campuse. Po škole mám buď futbal, klub Organizácie spojených národov, alebo prácu v Amnesty International kde na mňa vždy čaká niečo nové. Večer strávim buď učením alebo proste užívaním si tohto jedinečného miesta plného ľudí s ktorými je totálne jednoduché mať aj niekoľko hodinové debaty na nezvyčajné témy. Škola UWC nám umožní zorganizovať si vlastný projekt počas jedného týždňa cez rok. Minulé roky sme mali projekty v Prahe, Zurichu, Paríži či Berlíne. Tieto projekty nám dodajú dôležité zručnosti a nezabudnuteľné zážitky. To sa mi nesmierne ráta na UWC. Názory, myšlienky, požiadavky a potreby každého sú vždy brané vážne a je spravené všetko preto aby boli vypočuté. Prednášky o svetových problémoch, debaty, hosťovské rodiny, špeciálne dni kedy nemáme školu ale len worskhopy a učenie  a debaty na nejakú tému, alebo len pitie čaju po večeroch, robí toto miesto nenapodobiteľným.